کلاس اکونومی

کلاس اکونومی (Economy) یا اقتصادی، ارزان‌ترین شیوه‌ی سفر با هواپیما، قطار و برخی کشتی‌ها است.

امکاناتی که برای مسافران این نوع پرواز در نظر گرفته می‌شود، معمولاً از تعداد محدودی روزنامه، مجله‌ی تبلیغاتی و کارت راهنمای پرواز بیشتر نیست. بعضی خطوط هوایی ارزان مثل ایزی‌جت و رایان‌ایر حتی پذیرایی چندانی هم در پروازهای کم‌تر از دو ساعت برای مسافران اکونومی انجام نمی‌دهند و گاهی مسافران باید بابت غذا و نوشیدنی پول پرداخت کنند.

در بعضی هواپیماها برای صندلی‌های کلاس اکونومی، مانیتور و هدفون هم تعبیه شده که مسافران در تغییر برنامه‌‌های آن حق انتخاب زیادی ندارند؛ اما در بیشتر هواپیماها، برای تمام مسافران بخش اکونومی یک مانیتور بزرگ وجود دارد که برنامه‌ی مشخصی پخش می‌کند. تفریح برای مسافران در کلاس اکونومی، به خط پروازی و البته مدل هواپیما بستگی دارد.

کلاسی اکونومی در یک پرواز بیشتر صندلی‌ها را به خود اختصاص می‌دهد.

 

کلاس تجاری

کلاس تجاری (Business class) برای مسافران خود، امکاناتی بهتر و بالاتر از کلاس اکونومی فراهم می‌کند. برای شروع، مقدار بار مجاز مسافران کلاس بیزینس معمولاً بالا‌تر از مسافران کلاس اکونومی است. در فرودگاه نیز، سالن استراحت جداگانه‌ای برای مسافران این کلاس در نظر گرفته می‌شود و ترانسفر آن‌ها از ساختمان فرودگاه تا پای پله‌های هواپیما هم جداگانه صورت می‌‌گیرد. به طور معمول، صندلی‌های کلاس تجاری در جلوی کلاس اکونومی و با فاصله‌ی بیشتری از هم قرار دارند. پذیرایی در این کلاس هوایی، عموماً با غذای گرم بوده و امکانات رفاهی دیگری مثل حوله‌ی گرم، مانیتور و هدفون برای تماشای فیلم یا گوش دادن به موسیقی و... هم برای مسافران فراهم است.

در بعضی پروازها، کلاس لوکس فرست‌کلاس حذف شده و کلاس بیزینس، باکیفیت‌ترین کلاس سفر در آن پرواز به شمار می‌رود.

 

فرست‌کلاس

لوکس‌ترین راه سفر، پرواز در فرست‌کلاس (First Class) است. تعداد صندلی‌های فرست‌کلاس بسیار محدود است و حداکثر بیست صندلی در یک هواپیما به این کلاس اختصاص دارد. فضای اختصاص داده شده به صندلی‌های این بخش بسیار زیاد است و حریم شخصی مسافران در آن به خوبی رعایت شده است. صندلی‌ها، بزرگ و راحت و جادارند و هر کدام، تلویزیون و وسایل تفریحی الکترونیکی مجزای خودشان دارند. سرویس بهداشتی جداگانه، مهماندارهای باتجربه‌تر، پذیرایی لوکس و گرم هم برای مسافران فرست‌کلاس فراهم است.

علاوه بر این‌ها، سوار شدن مسافران فرست‌‌کلاس به هواپیما هم متفاوت است. چک‌این جداگانه و بدون معطلی، سالن استراحت مجزا و ترانسفر اختصاصی تا هواپیما، از دیگر تسهیلاتی است که در اختیار ساکنان لوکس‌ترین بخش هواپیما قرار می‌گیرد.

5 1 1 1 1 1

 • طبق مقررات سازمان هواپیمایی کشوری، مسئولیت کنسلی، تاخیر یا تعجیل در زمان انجام پرواز، بر عهده‌ی شرکت هواپیمایی برگزار کننده‌ی پرواز است.

 • هنگام ثبت‌نام و رزرو بلیط، نام مسافر باید به صورت صحیح با حروف انگلیسی وارد شود. امکان اصلاح نام مسافر پس از خرید نهایی بلیط وجود ندارد و شرکت سفیران، هیچ‌گونه مسئولیتی در قبال اطلاعاتی که به اشتباه وارد شده‌اند بر عهده ندارد و برای اصلاح اطلاعات، مسافر می‌بایست بلیط را کنسل و مجدداً خریداری کند.

 • بلیط خریداری شده، متعلق به مسافری است که مشخصاتش در سیستم وارد شده است و غیر قابل انتقال به غیر می‌باشد. در صورت عدم تطابق نام مسافر در بلیط و کارت شناسایی، مسافر پذیرش نخواهد شد.

 • در قوانین هواپیمایی کشوری، مسافران نوزاد کم‌تر از دو سال، مسافران کودک بین دو تا دوازده سال تمام و مسافران بزرگسال، بیش از دوازده سال سن دارند. در صورت عدم دقت خریدار و اشتباه وارد نمودن رده‌ی سنی، از سوار شدن مسافر به هواپیما ممانعت به عمل خواهد آمد. و بلیط کودک را به هیچ وجه نمی‌توان به تنهایی و جدا از بلیط بزرگسال خرید کرد.

 • لازم به ذکر است که در بلیط‌های نرخ مصوب، قیمت بلیط برای مسافران نوزاد، کودک و بزرگسال متفاوت است، اما در بلیط‌های چارتری و غیر قابل استرداد، قیمت بلیط کودک با بزرگسال برابر است.

 • پس از انجام پرداخت و تایید آن، رزرو و خرید قطعی شده و اطلاعات بلیط به کاربر اس‌ام‌اس و ایمیل می‌شود. هنگام مراجعه به فرودگاه، در پروازهای چارتر ارائه‌ی یک نسخه‌ی چاپ شده از بلیط و در پروازهای سیستمی، ارائه‌ی شماره‌ی بلیط به همراه مدرک معتبر شناسایی به کانتر هواپیمایی مربوطه الزامی است.

 • هر نوع کنسلی بلیط از طرف مسافر، مطابق قوانین هواپیمایی کشوری، شامل جریمه‌ی کنسلی می‌شود. مقدار این جریمه بنا بر قوانین کنسلی هر ایرلاین متفاوت است. پس از درخواست استرداد توسط مسافر، مبلغ جریمه از قیمت بلیط کسر شده و بقیه‌ی پول، به‌طور آنلاین به حساب مسافر برمی‌گردد. مدت زمان بازگشت وجه، تابع مقررات بین بانکی (بین 24 تا 72 ساعت) می‌باشد. این مسئله در مورد پروازهای چارتر یا غیر قابل استرداد صادق نیست و هزینه‌ی بلیط این پروازها در صورت کنسلی به طور کامل پرداخت می‌شود.

 • لغو یا تاخیر بیش از دو ساعتِ پرواز، جریمه‌ی کنسلی را شامل نمی‌شود. در این صورت مسافر فرم درخواست آن‌لاین استرداد بدون جریمه را پر می‌کند.

 • لازم به ذکر است که اگر پرواز رفت و برگشت از دو ایرلاین مختلف باشند، در صورت لغو پرواز رفت یا انصراف مسافر از پرواز به دلیل تاخیر بیش از دو ساعت، ممکن است لغو پرواز برگشت شامل جریمه‌ی کنسلی شود.

 • خریدار حق تغییر قیمت بلیط، دست بردن در مفاد بلیط به هر طریق و هر شکل، و یا فروش مجدد بلیط با قیمتی بالاتر از مبلغ ذکر شده را ندارد.

 • طبق قوانین سازمان هواپیمایی کشوری، همراه داشتن مجوز پزشک برای خانم‌های باردار، افراد مبتلا به بیماری‌های قلبی-عروقی، بیماری‌های تنفسی، صرع، آنمی شدید، دیابت ملیتوس کنترل نشده، کسانی که دیالیز می‌شوند یا کسانی که از داروهای تضعیف‌کننده‌ی سیستم ایمنی استفاده می‌نمایند و یا هرگونه بیماری که سبب منع سفر هوایی باشد، هنگام سوار شدن به هواپیما ضروری می‌باشد. همچنین لازم است که این مسافران، داروهای مورد نیاز خود را در طول سفر به همراه داشته باشند.

شرایط و ضوابط رزور و خرید چارتر

1. پروازهای چارتر در مقایسه با پروازهای سیستمی با تغییرات بیش‌تری مواجه هستند و در 1 درصد مواقع ممکن است قابل استفاده نباشند، در چنین مواقعی و درصورت خرید بلیط جایگزین، کل هزینه‌ی بلیط جدید به همراه مابه‌تفاوت قیمت آن، از طرف چارترکننده به شما برگردانده خواهد شد. شرکت سفیران تمام تلاش خود را می‌کند تا این ریسک را به صفر برساند.

2. در صورت کنسل شدن پرواز چارتر و عدم دریافت بلیط جایگزین از طرف آژانس، مبلغ بلیط به‌طور کامل استرداد خواهد شد.

3. قیمت بلیط چارتر برای نوزاد تا 2 سال، معادل با 10 درصد کل هزینه‌ی قیمت بلیط بزرگسال است که باید در فرودگاه تهیه بشود.

4. قیمت بلیط چارتر برای کودکان بین 2 تا 12 سال، برابر با قیمت بلیط بزرگسال است.

 

شرایط و ضوابط خرید اینترنتی بلیط قطار

1. در صورت تمایل به داشتن جا برای خردسالان زیر دو سال باید از گزینه‌ی خردسال استفاده شود، در غیر این صورت مبلغ بیمه ( ده درصد بهای بلیط بدون اختصاص جا ) لحاظ خواهد شد.

2. افراد 2 تا 12 سال نیم‌بها حساب می‌شوند، لذا باید از گزینه‌ی خردسال استفاده شود .

3. صدور بلیط برای افراد ذکور زیر 6 سال در کوپه‌ی ویژه‌ی خواهران مشکلی ندارد. در صورت صدور بلیط برای سنین بالاتر در این کوپه، این بلیط مسترد خواهد شد.

4. در صورت استفاده‌ی نادرست از سهمیه‌ها، بلیت باید استرداد شود .

5. از دریافت بلیطی که به نام شما نیست یا بلیطی که مخدوش و دارای قلم خوردگی است، خودداری کنید .

6. بلیط باید به نام مهمان باشد. از وارد کردن اسامی تکراری یا مخفف جدا خودداری کنید. دارندگان بلیط‌های غیر همنام، بدون بلیط تلقی می‌شوند.

7. جانبازان و خانواده‌ی معظم شهدا برای خرید باید تعداد افراد مشمول را در کادر مقابل گزینه‌ی جانباز یا شاهد وارد کنند.

8. در صورت استفاده از سهمیه های شاهد و یا جانباز در هنگام صدور بلیط، همراه داشتن کارت ایشان ( معتبر ) در هنگام سوار شدن به قطار الزامی است .

کوپه‌ی دربست

1. با توجه به اینکه امکان رزرو بلیط با نام و تعرفه‌ی تکراری در سامانه‌ی فروش اینترنتی امکان‌پذیر نیست، در صورتی که قصد دربست کردن کوپه را دارید از گزینه‌ی «کوپه‌ی دربست» استفاده کنید. به این صورت که ابتدا تعداد دقیق مهمان‌ها را در قسمت مربوطه وارد کنید (تعداد بزرگسال، خردسال و ...) و سپس تیک «کوپه‌ی دربست» را بزنید.

2. برای دربست کردن کوپه در صورتی که تعداد مهمان ها کمتر از تعداد صندلی‌های کوپه باشد، باید گزینه‌ی «کوپه‌ی دربست» را انتخاب و تعداد واقعی مهمان‌ها را در قسمت مربوطه وارد کنید. توجه داشته باشید که؛ اسامی تمامی مهمان‌ها باید در قسمت مشخصات ثبت شود. به طور مثال برای یک خانواده متشکل از پدر، مادر و یک فرزند خردسال، تعداد 3 مسافر را انتخاب کنید و سپس برای دربست کردن کوپه، تیک «کوپه‌ی دربست» زده شود .

چاپ بلیط

1. با استفاده از گزینه‌ی «چاپ بلیت» که در صفحه‌ی «بلیط‌ها» نمایش داده می‌شود، بلیط خود را چاپ کنید و با همان برگه به قطار سوار شوید .

2. چاپ بلیط در کلیه‌ی ایستگاه‌های دارای فروش بلیط و مراکز فروش سطح شهر با پرداخت 10.000 ریال برای هر برگ امکان‌پذیر است .

3. دقت کنید تمامی بلیط‌ها بر روی کاغذ A4 دورو سفید چاپ شود . لطفا از چاپ بلیط بر روی کاغذهای آرم دار و طرح دار جدا خودداری کنید.

4. در صورت عدم دریافت نسخه‌ی چاپی بلیط، تمامی مسئولیت‌های بعدی با خود مهمان خواهد بود. (در صورت وارد شدن خسارت به قطار، پرداخت خسارت فقط به دارندگان نسخه‌ی چاپی بلیط امکان‌پذیر است.)

استرداد بلیط

1. تا اطلاع ثانوی، استرداد اینترنتی بلیط قطار ممکن نیست. برای استرداد بلیط قطار باید به یکی از مراکز فروش مراجعه کنید .

2. بلیط‌های اینترنتی قطار مشمول مقررات ابطال نمی‌شوند . بلیط خریداری شده صرفا بر اساس مقررات مربوطه باید استرداد شود.

3. برای استرداد بلیط در مراکز فروش، کارت شناسایی مهمان را همراه داشته باشید .

4. باز پرداخت خسارت به بلیط‌هایی که خسارتی شده است، صرفا با کارت ملی مهمان‌ها و نسخه‌ی چاپی بلیط امکان‌پذیر است .

5. تا ساعت 12 ظهر روز قبل از حرکت، 90 درصد بهای بلیط پس داده می‌شود.

6. از ساعت 12 ظهر روز قبل از حرکت تا 3 ساعت مانده به حرکت، 70 درصد بهای بلیط پس داده می‌شود.

7. از 3 ساعت قبل از حرکت تا لحظه‌ی حرکت، 50 درصد بهای بلیط برگردانده می‌شود.

8. استرداد بلیط پس از حرکت امکان‌پذیر نیست.

5 1 1 1 1 1

شرکت سفیران این امکان را به شما می دهد که خدمات دلخواه تور باکو مانند: رزرو هتل ، گشت شهری به همراه راهنمای محلی و فارسی زبان ، بیمه مسافرتی، خدمات ویزا، ترانسفر فرودگاهی ، ترانسفر مرز به مرز از تمامی مرزهای زمینی ( آستارا - بیله سوار ) و ... را بر حسب نیاز و تمایل خود خریداری نمایید.

زمان حرکت تور

همه روزه با هر تعداد مسافر بصورت زمینی و هوایی از مرزهای آستارا گیلان و بیله سوار دشت مغان

در سفر زمینی از مرز آستارا سعی کنید ساعت 8:00 صبح در سالن گمرک بخش مسافری حاضر باشید. در حال حاضر گمرک بصورت 24 ساعته فعال است.

در حرکت های گروهی اتوبوس یا خودروهای دیگر نهایتا ساعت 10:30 به وقت آذربایجان به سمت باکو حرکت می کنند. در صورتیکه به موقع نرسید هزینه رفت به باکو و تهیه ماشین برعهده خودتان است.

 

پرداخت آنلاین عوارض خروج از کشور

هزینه های جانبی 

عوارض خروج از کشور برای هر مسافر بار اول به مبلغ 220 هزار تومان و دفعات بعد طبق عکس بالا می باشد که برعهده مسافر است، و می توانید در هنگام خروج از کشور از دستگاه عابر بانک نصب شده در سالن های گمرک مرزی اقدام به پرداخت نمائید.

 

واحد پول 

 ارز رایج کشور آذربایجان منات و واحد پول خرد آنها قپی می باشد. هر 100 قپی برابر با یک منات است. و دلار به عنوان ارز بین المللی در تمامی کشور معتبر است.  در شعب مختلف بانک های آذربایجان می توانید به سهولت دلار را به منات تبدیل نمائید

 

مرز آستارا در کجا قرار گرفته است؟

آستارا شهری مرزی در شمالی ترین ناحیه استان گیلان و بین ایران و آذربایجان واقع شده است. فاصله این شهر از مرکز استان گیلان رشت حدودا 2:30 و 170 کیلومتر می باشد. 

نماینده شرکت سفیران در مرز آماده راهنمایی و کمک به مسافران عزیز می باشد.

 

هزینه تاکسی از رشت تا آستارا چقدر است؟

ایستگاه سواری های رشت به آستارا در پل بوسار رشت واقع شده و در حال حاضر برای هر سرنشین جلو حدودا 35 هزار تومان و سرنشین عقب 30 هزار تومان است و اگر بخواهید یک ماشین دربست بگیرید از ایستگاه دفتر پل بوسار رشت تا ایستگاه دفتر آستارا حدودا 120 هزار تومان می باشد. در صورتیکه از منزل در رشت تا گمرک آستارا ماشین لازم داشته باشید این مبلغ 130 هزار تومان می شود.

 

سواری از گمرک آستارا یا مرز بیله سوار تا باکو 

شرکت سفیران به منظور هماهنگی و امنیت بیشتر مسافران خود انواع سواری با ظرفیت های مختلف را در اختیار دارد.که با توجه به تعداد مسافران می تواند ماشین مورد نظر را در اختیارتان قرار دهد و این امر باعث شده که ترانسفر در کشور آذربایجان با سهولت و امنیت بالا صورت پذیرد.

 

نزدیک ترین استان ها به مرز آستارا کدام استان ها می باشد؟ 

استان های گیلان ،اردبیل ( شهر اردبیل ) ، تبریز ، مازندران ، قزوین ، کرج و تهران 

 

فاصله گمرک آستارا تا باکو چقدر میباشد؟

فاصله گمرک آستارا تا شهر باکو با توجه به اتوبان جدید حدود 3:15 ساعت می باشد. فاصله آستارا از شهر رشت 2:30 می باشد. 

 

گمرک آستارا و بیله سوار چه روزهایی باز میباشد؟

سال های گذشته همه روزه از ساعت 8:30 صبح لغایت 18 باز بود. ولی در برخی ایام مثل تاسوعا و عاشورا یا اعیاد و مراسم عزاداری فقط تا ظهر  باز بود اما فعلا 24 ساعته شده است .

 

 مدت زمان معطلی در گمرک بیله سوار و آستارا چقدر است؟

اگر به صورت پیاده از گمرک عبور کنید مدت زمان بسیار کمی خواهد انجامید ( در حدود 20 دقیقه ) و اگر با ماشین سواری به صورت کاپوتاژ قصد عبور دارید در حدود 1:00 طول می کشد. 

در مرز بخاطر تردد مرزنشینان آذربایجانی عموما بی نظمی دیده می شود و گاهی اوقات در برگشت از باکو به ایران در ایام خاص و اعیاد این زمان معطلی بسیار طولانی خواهد بود.

 

مرز بیله سوار در کجا قرار گرفته است؟

بیله سوار در شمال غربی ایران و در قسمت شمالی استان اردبیل واقع شده است.فاصله گمرک بیله سوار از مرکز استان اردبیل ۱۵۹ کیلومتر و تا نزدیک ترین فرودگاه ( در شهرستان پارس آباد) ۵۰ کیلومتر است. و فاصله تا باکو (پایتخت کشور جمهوری آذربایجان) حدود 220 کیلومتر است.

 

نزدیک ترین استان ها به مرز بیله سوار کدام استان ها می باشد؟

نزدیک ترین استان ها به مرز بیله سوار استان های آذربایجان شرقی و اردبیل می باشد.

 

فاصله گمرک بیله سوار تا باکو چقدر میباشد؟

فاصله گمرک بیله سوار تا باکو حدود 02:45 حدود 220 کیلومتر می باشد. فاصله بیله سوار از شهر اردبیل 2ساعت می باشد. 

 

مرز زمینی بیله سوار برای حرکت از کدام شهرها مناسب است؟

گمرک بیله سوار در مرز ارس واقع در استان اردبیل میباشد. جهت حرکت از شهرهای شهرهای شمالغرب کشور شامل تبریز، اردبیل، ارومیه، و.... مناسب میباشد.

 

آیا با اتوبوس می توان از مرز بیله سوار به باکو رفت؟

اتوبوس هایی که از شهر تبریز حرکت می کنند روزانه از گمرک بیله سوار عبور می کنند. همچنین اتوبوس های باکو _ نخجوان از مرز بیله سوار و جلفا عبور می کنند.

  

کاپوتاژ ماشین جهت عبور به آذربایجان چگونه است؟

جهت کاپوتاژ خودرو در حدود حداقل 10 روز یا یک هفته قبل از سفر بایستی به اداره گمرک شهر محل سکونت خود مراجعه فرموده و مدارک خودرو و راننده را جهت کاپوتاژ ارائه دهید در حدود یک روز الی 2 روز مراحل اداری کاپوتاژ طول خواهد کشید و در حدود 300 هزار تومان هزینه خواهد داشت( البته تا سال 96 اینطوری بود الان فرق میکنه ). 

بدلیل شرایط نامناسب برخی جاده ها و سخت گیری پلیس ها آذربایجان بهتر است با ماشین شخصی به آذربایجان سفر نکنید.

هزینه بیمه ماشین های کاپوتاژ چقدر است؟

هزینه بیمه معمولا بین 30 تا 60 منات متغیر می باشد. میزان بیمه مسافرتی بستگی به حجم سی سی خودرو و تعداد سرنشینان آن دارد.

 

چگونه گواهی نامه بین المللی بگیریم؟

بعد از کاپوتاژ خودرو راننده خودرو با مراجعه به دفاتر کانون ایران گردی و جهانگردی نسبت به اخذ گواهینامه بین المللی خود باید اقدام کند این کار یک ساعت طول می کشد و در حدود 50 هزار تومان هزینه دارد.

 

قیمت بنزین در آذربایجان چقدر است؟

قیمت بنزین معمولی در حدود 75 قپیک یا در حدود یک دلار به ازای هر لیتر می باشد. اخیرا افزایش داشته است.

   

ویزا

آذربایجان در حال حاضر جزو کشورهاییست که برای سفر به آن نیازمند ویزا هستید. زمان لازم برای صدور ویزای مسافرتی 3 تا 6 روز کاری می باشد که روزهای یکشنبه تعطیل هستند و جزو روزهای کاری به حساب نمی آیند و در صورتیکه زمان رزرو تور تا زمان مسافرت شما کمتر از 3 روز کاری باشد ویزای فوری 3 ساعته گرفته می شود.

در حال حاضر ویزاها به دو صورت الکترونیکی ( فایل PDF ) و لیبلی در سفارت انجام می شود.

در شکل زیر نمونه فایل ویزای الکترونیکی رو مشاهده می کنید

( برای دریافت ویزا با دفتر شرکت هماهنگ شود )

ویزا های توریستی صادر شده سه ماهه می باشد و می توانید یک بار با آن از مرز تردد نمایید. مدت زمانیکه می توانید با این نوع ویزا در آن کشور باشید 10 روز است و درصورتیکه مدت مسافرت شما بیشتر باشد باید قبل از روز دهم به اداره مهاجرت (ایمگراسیا ) آذربایجان (باکو) مراجعه تا مهر تمدید بزنند. و البته بابت هر نفر 3 منات دریافت می کنند.

( عدم ثبت اقامت ظرف 10 روز از تاریخ ورود ، مشمول جریمه به مبلغ 350 الی 400 منات می گردد .)

 

مدارک مورد نیاز جهت دریافت ویزا آذربایجان ( باکو ) :

 1. اسکن پاسپورت با حداقل 6 ماه اعتبار ( ارسال از طریق تلگرام یا واتس اپ)
 2. پرداخت مبلغ

ویزای عادی 3 تا 6 روز کاری هر نفر 30 $

ویزای فوری 3 ساعته هر نفر 60 $

 

قیمت تور باکو ( در حال حاضر شروع قیمت از 90 $ )

شرکت سفیران به شما تضمین می دهد که پایینترین و بهترین قیمت تور باکو به همراه بالاترین کیفیت اجرا را در سراسر ایران خدمتتان ارائه می دهد.

 

توجه ( هزینه های مازاد ) :

هزینه عوارض خروج از کشور بر عهده مسافر می باشد.

هزینه ورودی (موزه ، ... ) در گشت شهری بر عهده مسافر می باشد. 

هزینه خدمات اضافی خارج از برنامه تور ( مثلا در سرویس نهار گشت شهری: سالاد یا نوشیدنی یا ... اضافه - گشت ها و یا ترانسفر اضافه ) بر عهده مسافر می باشد.

در صورتیکه زمان تحویل مدارک و پول تور به شرکت تا زمان مسافرت کمتر از 4 روز کاری فرصت باشد مبلغ 30 $ برای صدور ویزای فوری به هر نفر اضافه می گردد.

 

تصویر بالا : رئیس جمهور فعلی آذربایجان آقای الهام علی اف ( پسر حیدر علی اف بنیانگذار آذربایجان نوین )

Attention

 

 

آفر ویژه تور زمینی باکو هتل گلدن فاکن

 

آفر ویژه هتل ۴ ستاره گلدن فالکن باکو
به همراه استخر و باشگاه رایگان
نرخ ویژه
همه روزه با هر تعداد مسافر
اتاق شبی نفری ۲۷۰.۰۰۰ تومان
در صورت رزرو بیشتر از ۳ شب و تعداد مسافر ۴ نفر به بالا تخفیف داده می شود.
ویزا هر نفر ۳۸۰.۰۰۰ تومان
ترانسفر سواری از آستارا به باکو و برعکس رفت و برگشت هر نفر ۲۸۰.۰۰۰ تومان

لیدر فارسی زبان
گشت شهری درصورت درخواست برای تعداد ۴ نفر به بالا و هر نفر ۱۶۰.۰۰۰ تومان


تماس فقط با واتس اپ امکان پذیر است و در حال حاضر ایران نیستم

رزرو آقای فرح روز :
09111398539
تلگرام :
https://t.me/safiranagency
اینستاگرام:
https://www.instagram.com/safiranagency/

 برای کسب اطلاعات به روز جهت رزرو تور در انواع هتل با ما تماس بگیرید.

رزرو آنلاین هتل و پرواز بین المللی

4.8095238095238 1 1 1 1 1

انواع هتل ها

اکثر گردشگران هتل ها را فقط با تعداد ستاره هایشان می شناسند و کمتر در مورد نوع هتلی که در حال رزرو کردن آن هستند اطلاعات دارند.وجود گردش گران با اهداف،سلایق و البته بودجه متفاوت صنعت هتل داری را متحول کرده و باعث به وجود آمدن انواع مختلف هتل ها با مشتریان،خدمات،امکانات،موقعیت جغرافیایی،اندازه و هزینه های متفاوت شده است.هتل ها انواع بسیار گوناگونی دارند که در زیر به برخی از رایج ترین انواع آن ها اشاره شده است.

 • هتل های تجاری (Business Hotels)

هتل های تجاری بزرگترین گروه هتل ها را تشکیل می دهند و به طور کلی مسافرین تجاری را به خود جذب می کنند.این هتل ها معمولا در مرکز شهر و یا مناطق تجاری هر شهر قرار دارند.اگرچه این هتل ها با هدف جذب مشتریان تجاری ساخته می شوند اما معمولا توریست های غیر تاجر نیز به علت کیفیت بالا این هتل ها را به عنوان محل اقامت خود انتخاب می کنند.سرویس مشتریان در هتل های تجاری شامل روزنامه،قهوه صبح،تلفن های محلی رایگان،صبحانه ویژه و غیره است. به علاوه هتل های تجاری خدماتی مانند دسترسی به اتاق های کنفرانس،کامپیوتر شخصی،اینترنت وایرلس،پرینتر و فکس را نیز به مشتریان خود ارائه می دهند.

 • هتل فرودگاه (Airport Hotels)

این هتل ها معمولا کارکنان شرکت های هوایی،تاجران و مسافرهایی که پروازشان کنسل شده یا در روز بعد پرواز می کنند را در لیست مشتریان خود دارند.برخی از این هتل ها حمل و نقل رایگان از هتل به فرودگاه و بالعکس را به مشتریان خود ارائه می دهند.اصلی ترین ویژگی این هتل ها که آن ها را از هتل های دیگر متمایز می کند این است که مشتریان به جای پرداخت هزینه به صورت روزانه می توانند اتاق ها را به صورت ساعتی اجاره کنند که این هزینه اقامت آن ها را بسیار پایین تر از هتل های معمولی می کند.

 • هتل های سوئیت (Suit Hotels)

این هتل ها جدیدترین و روبه رشدترین نوع هتل ها محسوب می شوند.اصلی ترین جاذبه این هتل ها همانطور که از نامشان پیداست سوئیت های آن ها است که دارای اتاق نشیمن و اتاق خواب جداگانه است.هرچند به ازای این سوئیت های مجلل هتل های سوئیت معمولا سرویس های عمومی محدودتری نسبت به هتل های دیگر به مشتریان خود اراوه می کنند.این سیاست به منظور کاهش هزینه ها و متعاقبا باقی ماندن هتل های سوئیت در رقابت با بازار گردشگری اتخاذ شده است.بازرگانان،وکلا،حساب داران و به طور کل افراد حرفه ای از مشتریان اصلی این هتل ها هستند چرا که می توانند کارها و جلسات را در سوئیت خود و خارج از اتاق خواب انجام دهند.

 • هتل های اقامت طولانی (Extended Stay Hotels)

این هتل ها بسیار مشابه هتل های سوئیت هستند با این تفاوت که آشپزخانه مجهز نیز در داخل سوئیت دارند.این هتل ها معمولا برای مسافرانی است که اقامتی بیش از یک هفته دارند و نمی خواهند زیاد بر روی سرویس های هتل اتکا کنند.این هتل ها معمولا سرویس ها غذا و نوشیدنی و همچنین سرویس رخت شویی را ارائه نمی دهند و اگر هم این سرویس ها را ارائه و اگر هم این سرویس ها را ارائه دهند به کیفیت انواع دیگر هتل ها نخواهد بود.این هتل ها را خانه دور از  خانه(Home Away From Home)    یا خانه دوم نیز می نامند.

 • هتل های آپارتمان (Aparteman Hotels)

این هتل ها که با نام رزیدنشال هتل (Residential Hotel) نیز شناخته می شوند اقامت های طولانی مدت و یا حتی دائمی را به مشتریان خود ارائه می دهند.معمولا مشتریان قرارداد اجاره یک ماهه تا یک ساله را با هتل امضا می کنند که بعد از اتمام قرارداد قابل تمدید است.هر واحد این هتل ها معمولا شامل اتاق خواب،اتاق نشیمن،آشپزخانه،بالکن شخصی،ماشین لباس شویی و غیره است.این هتل ها همچنین سرویس هایی نظیر نظافت اتاق و رختشویی را نیز ارائه می دهند.در برخی موارد این هتل ها دارای رستوران و سالن نشیمن عمومی نیز هستند.

 • هتل های بوتیک (Boutique Hotel)

واژه بوتیک هتل در آمریکای شمالی،اروپای مرکزی و انگلستان بسیار رایج است و به هتل هایی گفته می شود که بین 10 تا 100 اتاق دارند.این هتل ها معمولا لوکس هستند و سرویس های با کیفیت بالا را در اختیار مشتریان خود قرار می دهند.هتل های بوتیک در دهه نود رشد چشم گیری داشتند و در کلان شهرهای لندن،نیویورک و سان فرانسیسکو تاسیس شدند.اگرچه اکثر بوتیک هتل ها سرویس های کامل با کیفیت بالا به مشتریان خود ارائه می دهند اما اولویت آن ها در ایجاد فضایی با طراحی کلاسیک و سرشار آرامش است.بوتیک هتل ها معمولا دارای خدمات 24 ساعته هستند و امکاناتی از قبیل تلفن،تلویزیون و رستوران از امکانات اولیه این هتل ها محسوب می شوند.بسیاری از بوتیک هتل ها در بناهای قدیمی بازطراحی می شوند و بنا با حفظ اصالت و قدمت تبدیل به یک هتل می شود و این یکی از ویژگی های شاخص اینگونه هتل هاست که در آن حس فضایی مشابه یک خانه قدیمی و مجلل را به گردشگر می دهد.

 • هتل های تفریحی (Resort Hotels)

این هتل ها معمولا در کوهستان ها،جزیره ها،سواحل،جنگل ها و مناطق دیگری که دور از شهر هستند قرار دارند.این هتل ها بسته به محل ساخت آن ها معمولا امکانات تفریحی از قبیل زمین گلف،زمین تنیس،قایقرانی،اسکی،شنا و غیره را به مشتریان خود ارائه می دهند.این هتل ها به علت واقع بودن در مکان های دیدنی و طبیعی معمولا خاطره انگیزتر از انواع دیگر هتل ها هستند و البته هزینه استفاده از آن ها نیز معمولا بالا است.

 • هتل های تاریخی (Heritage Hotels)

هتل ها بافت قدیمی آن ها است که به مشتریان این احساس را می دهد که در زمان های دور زندگی می کنند.به منظور حفظ این هتل های تاریخی در محل هایی قصرها،قلعه ها،کاروان سراها و دیگر بناهای تاریخی قرار دارن.اصلی ترین خصوصیت این هتل ها در رده بندی تاریخی صاحبان آن ها نمی توانند تغییرات اساسی در آن ها اعمال کنند و به همین علت این هتل ها معمولا فاقد امکاناتی نظیر استخر،سالن بدن سازی،زمین تنیس و دیگر امکانات مدرن هستند.هرچند این فقدان امکانات مدرن باعث کمی قیمت آن ها نمی شود و این هتل ها هزینه بالایی را روی دست مشتریان تاریخ دوست خود می گذارند.

 • هتل های تخت خواب و صبحانه  (Bed and Breahfast Hotels)

این هتل ها معمولا خانه هایی هستند که اتاق هایشان را به مشتریانی با اقامت کوتاه اجاره می دهند.مشتریان این هتل ها معمولا فقط برای استراحت کمتر از یک هفته به این هتل ها مراجعه می کنند.تعداد اتاق های این هتل ها از 30 اتاق تجاوز نمی کند.به طور معمول این هتل ها به صورت خانوادگی اداره می شود و صاحب هتل در خود هتل اقامت دارد و رستوران و کافه هتل را به صورت خانوادگی اداره می کنند.هتل های B&B  به علت خدمات محدود،قیمت بسیار کمتری نسبت به هتل هایی با سرویس کامل دارد.

 • هتل های مرکز کنفرانس (Conference Center)

این هتل ها اکثرا بر روی جلسات و کنفرانس ها تمرکز می کنند و اتاق های خود را به شرکت کنندگان کنفرانس ها می دهند.این هتل ها همچنین سیستم های صوتی تصویری با کیفیت بالا و انواع دیگر سرویس های تجاری را به مشتریان خود ارائه می دهنند.هتل های مرکز کنفرانس معمولا در حومه شهر قرار دارند و دارای امکاناتی نظیر زمین گلف،استخر،زمین تنیس،اسپا و سالن بدن سازی نیز هستند.

 • هتل های مرکز گردهمایی (Convention Centers)

این هتل ها از هتل های مرکز کنفرانس بزرگ ترهستند و معمولا بیش از 1500 اتاق دارند.این هتل های بسیار بزرگ طوری طراحی شده اند که بتوانند شرکت کنندگان در بزرگترین گردهمایی ها را نیز در خود سکونت دهند.اندازه اتاق های کنفرانس نیز در این هتل ها بسیار بزرگ و مجهز به سیستم های پیشرفته صوتی تصویری است.این هتل ها معمولا به سازمان های دولتی و یا سازمان های خصوصی بسیار بزرگ برای گردهمایی های بین المللی اجاره داده می شود.

 • هاستل (Hostel)

هاستل را می توان هتل ارزان قیمت نیز نامید.هاستل ها گردش گرانی که هزینه اقامت برایشان مهم است و نمی خواهند زیاد برای اقامت خود هزینه بپردازند را سکونت می دهد.درهاستل هر مشتری یک تخت را در یک اتاق چند تخت خوابه اجاره می کند و از سایر خدمات مانند دستشویی،حمام و آشپزخانه به صورت مشترک استفاده می کند.اولین  در سال 1912 در قصر آلتنای( Altena Castle) آلمان تاسیس شد.هاستل ها در اروپا بسیار پرطرفدار است و بسیاری از گردشگران اروپایی برای دیدن نقاط مختلف اروپا از هاستل استفاده می کنند.

 

 • هتل پانسیون Hotel Pension

درشهرواقع شده و تعدادی اتاق ، سالن غذاخوری ـ به اندازه ای که بتواند غذای ساکنان اتاقها را تأمین نماید ـ کتابخانه و سالن مطالعه و اتاق تلویزیون در آن پیشبینی وآماده شده است. پانسیون معمولا اتاق را به صورت ماهانه و یا سالانه اجاره داده و مشتریان دیگری را از خارج هتل برای صرف غذا نمی پذیرد . بر همین اساس معمولا سالن غذاخوری پانسیون فقط به اندازه احتیاج اتاق ها در نظرگرفته می شود . در پانسیون ها مقرارت خاصی وجود دارد و مسافران می بایست در ساعات معیّنی برای صرف صبحانه ، نهار و شام سرمیز حاضرشوند و تا ساعت مشخصی نیز درب ورودی پانسیون باز است.

  

انواع هتل:

هتل تجارتى Commercial Hotel
هتل حومه شهر Sub-urban Hotel
هتل شهرى Urban Hotel
هتل با فضاى بازمیانى Atrium Hotel
هتل بزرگ Meca Hotel
هتلگرد همایى Convention Hotel
هتل فرودگاه Air port Hotel
هتل مسکونى براىمهمانانى که اقامت طولانى دارند Lodging Type Hotel
هتل بازیهاى شبانه Night Clup Hotel
هتل سوپر لوکس Super Lux Hotel
هتل تمام سوئیت Suite Hotel
هتل باسوئیت هاى یک طبقه هاى پراکنده BungalowSuite Hotel
متل بین راهى Motel
متل متوسط میان راه Motor inn
هتل ارزان قیمت Budget inn
هتل تفریحى Resort Hotel
هتل آپارتمان Apartment Hotel
هتل مالکیت زمانى مشترک Time Sharing Hotel
هتل مالکیت مشترک Condominium Hotel
پانسیون Boarding House
مهمانسرا Guest House
مسافر خانه، استراحتگاه Hostel
خوابگاه Dormitory
هتل کازینو Hotel Cazino

 

رتبه بندی هتل ها بر اساس ستاره

گسترش صنعت گردشگری و افزایش چشم گیر گردشگران در سراسر دنیا همواره هتل ها را به رقابت و ارائه خدمات و امکانات با کیفیت بهتر واداشته است.هتل ها از چنان طیف خدمات و امکانات بالایی برخوردار هستند که بدون درجه بندی اساس یک استاندارد یکپارچه نمی توان آن ها را از یکدیگر متمایز کرد.اگرچه هنوز معیار یکپارچه جهانی برای رتبه بندی هتل ها وجود ندارد اما رایج ترین معیار رتبه بندی هتل ها معیار ستاره ای است که در آن از یک تا پنج ستاره به هتل ها براساس تنوع خدمات و امکانات اهدا می شود.هرچند درگذر زمان معیار پنج ستاره نیز توسط کشورهای مختلف تغییر کرده و نام های متفاوتی به خود گرفته است.یکی از رایج ترین معیارهای رتبه بندی پنج ستاره معیار تعیین شده توسط کشور آلمان است که در آن به رتبه یک ستاره توریست tourist،دو ستاره استانداردstandard ،سه ستاره کامفورتcomfort ،چهارستاره فرست کلاس first class و پنج ستاره لوکسluxuryگفته می شود.در این سیستم به هتل هایی که بین دو رتبه قرار دارند عبارت برتر superior داده می شود که نشانگر این است که یک هتل از رتبه ای که در حال حاضر در آن قرار دارد اندکی بهتر است اما به کیفیت هتل های رتبه بعدی نرسیده است.هرچند با وجود این معیارهای متفاوت اکثر هتل های دنیا بر اساس معیار پنج ستاره ای رتبه بندی می شوند.اما سوال آن است که هتل ها برا گرفتن این ستاره ها چه امکانات و خدماتی را باید ارائه بدهند.جدول ستاره ها جواب این سوال را به تفکیک می دهد.

 

یک ستاره ★

 • دوش و توالت برای تمام اتاق ها
 • نظافت روزانه اتاق ها
 • تلویزیون رنگی و کنترل برای تمامی اتاق ها
 • میز و صندلی
 • صابون و شامپو
 • سرویس رزرو اتاق
 • سرویس فکس در محل پذیرش
 • تلفن عمومی
 • صبحانه(معمولا هزینه جداگانه دریافت می شود)
 • سرو نوشیدنی در هتل

دو ستاره ★★

 • علاوه بر معیار های یک ستاره:
 • بوفه برای صبحانه
 • چراغ مطالعه کنار تخت خواب
 • لوسیون حمام یا ژل دوش
 • حوله حمام
 • محصولات بهداشتی مانند مسواک و خمیردندان
 • امکان استفاده از کارت های اعتباری

سه ستاره ★★★

 • علاوه بر معیارهای هتل های دو ستاره:
 • سیستم پذیرش 14 ساعته با قابلیت دسترسی 24 ساعته از طریق تلفن از داخل و خارج هتل
 • کارکنان پذیرش دو زبانه
 • سرو نوشیدنی داخل اتاق
 • تلفن داخل اتاق
 • دسترسی به اینترنت در داخل اتاق یا مکان های عمومی
 • سیستم گرمایشی در داخل حمام
 • سشوار
 • آینه قدی
 • کمد برای قراردادن وسایل
 • جعبه سوزن نخ،لوازم واکس کفش و سرویس خشک شویی
 • بالش و پتوی اضافه در صورت درخواست
 • مدیریت روابط عمومی و انتقادات و پیشنهاد ها

چهارستاره ★★★★

 • علاوه بر معیارهای هتل های سه ستاره:
 • سیستم پذیرش 18 ساعته با قابلیت دسترسی 24 ساعته از طریق تلفن از داخل و خارج هتل
 • لابی با سرویس نوشیدنی
 • بوفه صبحانه یا منوی صبحانه از طریق سرویس اتاق
 • سرو آشامیدنی به صورت 24 ساعته از طریق سرویس اتاق
 • صندلی یا کاناپه نرم همراه با میز
 • دمپایی در صورت درخواست
 • لوازم آرایشی بهداشتی
 • دسترسی به اینترنت از داخل اتاق
 • رستوران با امکان سفارش غذا،دسر و نوشیدنی به صورت جدا

پنج ستاره ★★★★★

 • علاوه بر معیارهای هتل های چهارستاره:
 • سیستم پذیرش 24 ساعته
 • کارکنان پذیرش چند زبانه
 • دربان و سرویس حمل بار
 • مسئول رزرو تورها،رستوران ها و تاکسی برای مشتریان
 • لابی بزرگ با تعداد صندلی بالا و سرویس نوشیدنی
 • خوش آمد گویی شخصی به هر مشتری با گل یا هدیه در اتاق
 • سرو آشامیدنی و غذا به صورت 24 ساعته از طریق سرویس اتاق
 • کامپیوتر داخل اتاق همراه با دسترسی به اینترنت
 • گاوصندوق داخل اتاق
 • سرویس واکس کفش
 • سرویس اتو (زیر یک ساعت)
 • مرتب کردن اتاق ها هرروز هنگام عصر

 

انواع اتاق های موجود در هتل ها

سوئیت اداری Office Suite
سوئیت کنفرانس Conference Suite
سوئیت کوچک Mini Suite
سوئیت معمولی Junior Suite
سوئیت دو لوکس Deluxe Suite
سوئیت دوبلکس Doublex Suite
سوئیت مسافرین مهم Vip Suite
سوئیت مجلل Imperial Suite
سوئیت محصور Pent house Suite
سوئیت ماه عسل Fiesta Suite
سوئیت ماه عسل (برای اقامت ) Dolcevita Suite
سوئیت یک نفره Single Suite
کابانا Cabana
استودیو Studio
آپارتمان Apartement
بنگلو Bungalow
اتاق های دور Remote Function
اتاق های تو در تو Connected Room
اتاق با بالکن Balcony Room
اتاق با استخر خصوصی Room With Private Pool
اتاق ضیافت Banquet Room
اتاق خانواده Family Room
واحد های فامیلی Family Units
اتاق معمولی با حمام Room With Bath
اتاق با چشم انداز جنگل Woods View Room
اتاق معمولی بدون حمام Room Without Bath
اتاق نشیمن یا سالن پذیرایی Parlor

 

انواع اتاق

 • اتاق یک نفره  SINGLE ROOM

این اتاق دارای یک تخت خواب یک نفره است.

 • اتاق دونفره (دوتخته)  TWIN ROOM          

این اتاق دارای دو تخت خواب یک نفره است که معمولا بین آن ها یک میز پاتختی قرار دارد.

 • اتاق دونفره هالیوود  HOLLYWOOD TWIN ROOM

این اتاق دارای دو تخت خواب یک نفره است که بدون فاصله کنار هم قرار گرفته اند.

 • اتاق دو نفره (یک تخت بزرگ)  DOUBLE ROOM

این اتاق دارای یک تخت خواب دونفره با اندازه معمولی(191*137 سانتی متر) است.

 • اتاق چهارنفره DOUBLE DOUBLE ROOM

این اتاق دارای دو تخت خواب دونفره معمولا با اندازه معمولی است.

 • اتاق دوبلکس  DUPLEX ROOM

این اتاق دارای دو طبقه هستند.

 • اتاق کابانا  CABANA ROOM

این اتاق در مجاورت یک منظره آبی مانند دریاچه،ساحل و یا استخر دارد.

 • اتاق استودیو  STUDIO ROOM

این اتاق ها علاوه بر تخت خواب دارای یک کاناپه است که قابلیت تبدیل شدن به تخت خواب را نیز دارد.

 • اتاق پارلر  PARLOR ROOM

این اتاق فقط برای نشستن کاربرد دارد و نمی توان در آن خوابید و معمولا برای مقاصد کاری و تجاری اجاره داده می شود.

 • اتاق لانای  LANAI ROOM

این اتاق نمایی به یک منظره طبیعی مانند باغ با آبشار دارد.

 • اتاق ایفیشنسی  EFFICIENCY ROOM

این اتاق دارای یک آشپزخانه کوچک است.

 • سوئیت SUITE

سوئیت ها کامل ترین نوع محل های اقامت محسوب می شود که معمولا دارای دو یا چند اتاق خواب،یک اتاق نشیمن و یک اتاق غذاخوری است.

 

 


اتاق یک نفره : اتاق یک نفره که سینگل نامیده می شود . دارای یک تخت می باشد و اختصارن با علامت SGL نشان داده می شود .

اتاق دو نفره : اتاق دو نفره که دبل یا توئین نامیده می شود . دبل یعنی اتاقی که یک تخت دونفره به هم چسبیده دارد و توئین اتاقی است که دو تخت مجزا دارد و اختصارن با علامت DBL نشان داده می شود .

اتاق سه نفره : اتاق سه نفره که تریپل نامیده می شود . دارای 3 تخت تک نفره و یا یک تخت تک نفره و یک تخت دونفره به هم چسبیده میباشد و اختصارن با علامت TPL نشان داده می شود .

سوئیت Suite: به اتاقی گفته می شود که قسمت جلوی آن مختص پذیرایی و پشت آن اتاق خواب قرار گرفته است، در بعضی از هتل ها قسمت پذیرایی در پایین و چند پله بالاتر اتاق خواب و حمام قراردارد ( دوبلکس ) البته می توان در سوئیت یک آشپزخانه کوچک نیز دایر نمود .

آپارتمان Apartment : عبارت است ازیک هال و پذیرایی با یک ، دو و یاسه اتاق خواب که هر کدام دارای دو تخت است . در صورتی که دواتاقه باشد، معمولا یک اتاق (دبل) یک تخت دو نفره و اتاق دیگر توئین، دو تخت یک نفره خواهد داشت .هرآپارتمان یک حمام مشترک دارد و یک آشپزخانه کوچک.معمولا در قسمت پذیرایی به تعدادکافی صندلی یا مبل راحتی وجود دارد.

استودیو Studio : به اتاقهایی گفته می شود که در بدو ورود به شکل اتاق پذیرایی دیده می شود ولی در صورتی که مبلها یا کاناپه ها را به صورت تختخواب در آورند حکم اتاق خواب را خواهد یافت، از این رو روزها اتاق پذیرایی و شبها اتاقخواب است .البته کاناپه ها طوری ساخته شده اند که می توان بالش و پتو و ملحفه راداخل آن جای داد. اتاق استودیو حمام نیز دارد، استودیو می تواند آشپزخانه کوچکی نیزداشته باشد .

کانکتد روم Connected Room : دو اتاق تودرتو را میگویند، هر دو اتاق به راهرو اصلی هتل راه دارد و هر کدام به تنهایی یک اتاق کاملاست و حمام جداگانه ای هم دارد، این دو اتاق به وسیله یک در از وسط به هم متصل است. چنانچه یک خانواده چهار نفره ، چنین اتاقی را درخواست نماید ، بچه ها در یک اتاق وپدر و مادر در اتاق دیگر اقامت خواهند نمود ، بدون این که درب راهرو اصلی را بازکنند، دو اتاق از درب وسط می توانند با هم در ارتباط باشند.


کابانا Cabana : اتاقی است هم کف، که پنجره آن به محوطه ای باز می شود که متصل به استخر شناست. ساکن چنین اتاقی می تواند برای تعویض لباس از اتاق مخصوص خود استفاده نماید .


فیستا سوئیت Fiesta Suite : این نوع سوئیت ها معمولا در هتل هائی قرار دارندکه دارای سالن عروسی است و پس از پایان مجلس عروسی ، برای استراحت و خواب در اختیارعروس و داماد قرار می گیرد . معمولا مخارج این سوئیت قبلا جزو هزینه های مجلس عروسی منظور گردیده و حساب جداگانه ای ندارد.


اتاقهای دیگری هم در هتلها و متلها وجود دارند که بنا به علاقه و تمایل مسافران دراختیار آنان گذاشته می شود که عناوین آنها در جدول "انواع اتاق " آورده شده است . 

 

انواع تخت در هتل

تخت سالن پذیرایى - کاناپه قابل تبدیل به تخت Bed- parlor
کاناپه تبدیل به تخت Bed-Studio=Convertible Sofa
کاناپه تبدیل به تختخواب Convertible Couch
مبل تختخوابشو Sleeping Couch
تخت دیوارى Folding-up bed
تخت تاشو Roll-A-Way-Bed
یک تخت یکنفره Single
دو تخت جداى تکنفره Twin
یک تخت دونفره Double
یک تخت دونفره و دو تخت تکنفره Twin Double
تخت دونفره بزرگ Queen Size
تخت بزرگ King Size
تخت دوبل دوبله Double- Double Bed
تخت باتشک آبى Water Bed
تخت دو طبقه Bunk Beds


انواع تخت های موجود دراتاق های هتل در جدول "انواع تخت " آورده شده است لیکن در اینجا لازم است مسافرین با تخت اضافه و تخت بچه بیشتر آشنا گردند.


اکسترا بد Extra Bed ـ تختخواب تاشو
چون تعداد افراد بعضى از خانواده ها زیاد و بیش از تعداد تختخواب هاى اتاق است، ناچار به استفاده از تخت اضافى خواهند بود. تختخواب های اضافى را اکسترابد مى نامند. این تختها در طبقات هتل وجود دارد و براساس فرمى که رسپشن به خانه دارى مى دهد، در اختیار اتاق ها گذاشته مى شود. این تخت ها از نوع تاشومى باشند و علت این که بایستى طى صدور فرمى تحویل شود این است که بابت تخت اضافى،وجه اضافى از مسافر دریافت مى شود که به حساب اتاق منظور مى گردد. از این فرم نسخه اى نیز به کشیر (صندوق ) مى رود تا وجه تخت اضافى به حساب اتاق نوشته شود . 

تختخواب بچه
مسافرینى که بچه همراه مى آورند، معمولا نیاز به تختخواب بچه دارند، زیرا تختخواب هاى مسافرین براى بچه مناسب نیست و احتمال دارد بچه از روى تختهاى معمولى و مخصوص بزرگسالان به زمین بیافتد . این نوع تختها هم طى فرمى که قبلا اشاره شد به اتاق ، اضافه مى شود و وجه اضافى نیز به حساب منظور مى گردد. تختخواب بچه ،رو تشکى مشمع نیز دارد که مانع از رسیدن رطوبت از بچه به تشک مى شود.


اصطلاحاتمربوط به سن مسافر
بزرگسال Adult : به افراد بیش از 12 سال اطلاق می گردد و با علامت اختصاری ADL نشان داده می شود .
اطفال 2-6 سال Child: کودکانی هستند که معمولا در هتل ها به آنها تخت اختصاص نمی یابد و باعلامت اختصاری CHD2-6 نشان داده می شود .
اطفال 6-12 سال Child: کودکانی هستند که معمولا در هتل ها به آنها تخت از نوع سفری اختصاص می یابد و با علامت اختصاری CHD6-12 نشان داده می شود .
نوزاد Infant: به کودکان زیر دوسال اطلاق می گردد که معمولا در هتل ها به آنها تخت اختصاص نمی یابد و با علامت اختصاری INF نشان داده می شود .

 

 انواع سرویس ها در هتل ها

هتل ها از نظر سرویس به خصوص سرویس های سرو غذا و نوشیدنی نیز با یکدیگر متفاوت هستند.اگرچه ممکن است برخی از هتل ها به علت سرویس های خاصی که ارائه می دهند نام خاصی را نیز برای سرویس های مخصوص خود انتخاب کنند اما شش سرویس زیر رایج ترین سرویس هایی است که در اکثر نقاط دنیا با همین نام ها شناخته می شوند.

 • سرویس اتاق تنها ROOM ONLY: در این سرویس فقط اتاق به مسافر اجاره داده می شود و مسافر برای صبحانه باید هزینه جداگانه بپردازد،و اگر مسافر سرویس صبحانه بر روی اتاق می خواهد باید در زمان رزرو"اتاق با صبحانه" رزرو کند.
 • سرویس تخت و صبحانه BED & BREAKFAST: این سرویس که رایج ترین سرویس در هتل هاست شامل صبحانه بوفه رایگان است.
 • سرویس صبحانه و یک وعده غذا HALF BOARD: این سرویس شامل صبحانه و یک وعده غذا (نهار یا شام)رایگان است.
 • سرویس صبحانه نهار شام FULL BOARD: این سرویس شامل هر سه وعده غذایی به صورت رایگان است.
 • سرویس کامل غذا و نوشیدنی ALL INCLUSIVE ( آل ): این سرویس شامل هر سه وعده غذایی و سرو انواع نوشیدنی در طول روز به صورت رایگان است.
 • سرویس ویژه و کامل ULTRA INCLUSIVE ( یو آل ): این سرویس به این معنی است که شما برای استفاده از هیچکدام از سرویس ها و امکانات هتل شامل غذا،نوشیدنی،اسنک بار،استخر،اتاق کودک،سالن های بازی و غیره هزینه اضافه پرداخت نمی کنید و همه امکانات هتل در خدمت شماست.این سرویس معمولا در هتل های ساحلی ترکیه،شهرهای ساحلی اسپانیا،آمریکا و مالدیو بسیار رایج است.


O.R) Only Room): یعنی اتاق جهت اقامت بدون هیچگونه وعده غذائی. 

B.B) Bed & Breakfast): یعنی اتاق جهت اقامت همراه با یک وعده صبحانه در روز. 

H.B) Half Board): یعنی اتاق جهت اقامت همراه با یک وعده صبحانه و یک وعده نهار یا شام. مثلا سرویس H.B در دبی معمولا به یک وعده صبحانه و یک وعده نهار اطلاق گردیده در حالی که همان سرویس در ترکیه (منطقه آنتالیاو منطقه دریای اژه) به یک وعده صبحانه و یک وعده شام اطلاق می گردد. 

F.B) Full Board): یعنی اتاق جهت اقامت همراه با یک وعده صبحانه ،یک وعده ناهار و یک وعده شام. در بعضی از هتل ها این سرویس بصورت سرویس Full board plus یعنی اتاق جهت اقامت همراه با یک وعده صبحانه ، یک وعده ناهار ، یک وعده شام ونوشیدنی ها هنگام صرف ناهار و شام ارائه می گردد . 

ALL )All Inclusive): یعنی اتاق جهت اقامت همراه با تمام وعده های غذائی شامل صبحانه ،ناهار ، عصرانه و شام و نوشیدنی های رایگان . این سرویس معمولا در هتل های واقع شده در شهرهای ساحلی نظیر کوش آداسی ، بودروم ، مارماریس ، آنتالیا و . . . ارائه می گردد و بسته به نوع نوشیدنی ارائه شده مثلا تولید داخل یا خارج کشور و اینکه درچه ساعاتی از شبانه روز ارائه می گردد دارای واژه های متفاوتی است نظیر Ultra All Inclusive و Maximum All Inclusive. در بعضی از هتل هائی که چنین سرویسی ارائه می گردد استفاده رایگان از ورزشهای آبی از قبیل جت اسکی ، اسکی روی آب ، غواصی ، ماساژو . . . برای یکبار در طول اقامت جزئی از سرویس می باشد. 

 

دسته بندی هتل ها از نظر اندازه

هتل ها از نظر تعداد اتاق ها بسیار باهم متفاوت هستند.در حالی که برخی از هتل ها کمتر 10 اتاق دارند برخی دیگر دارای چند هزار اتاق هستند.هرچند به منظور ایجاد معیارهای مقایسه هتل ها براساس تعداد اتاق نیز دسته بندی می شوند.هتل هایی با تعداد 25 اتاق یا کمتر جز هتل های کوچک،هتل هایی با تعداد 26 تا 99 اتاق جز هتل های متوسط،هتل هایی با تعداد 100 تا 299 اتاق جز هتل های نسبتا بزرگ و هتل هایی که بالای 1000 اتاق دارند جز هتل های فوق بزرگ محسوب می شوند.

بزرگترین هتل از نظر تعداد اتاق
بزرگترین هتل دنیا، هتل بزرگ ام جی ام MGM GRAND HOTEL در لاس وگاس آمریکاست که دارای 30 طبقه با 6852 اتاق است.این هتل که در سال 1993 تاسیس شد دارای پنج استخر روباز،رودخانه و آبشار مصنوعی،مرکز همایش و کنفرانس و دارای تعداد زیادی فروشگاه و رستوران است.

قدیمی ترین هتل
عنوان قدیمی ترین هتل دنیا را هتل نیشی یاما انسن کیونکن KEIUNKAN NISHIYAMA ONSEN در ناحیه یاماناشیYAMANASHI ژاپن دارد که در سال 705 بعد از میلاد مسیح تاسیس شده است.این هتل 52 نسل است همان خانواده تاسیس کننده اداره می شود.

گران ترین هتل 
گران ترین هتل دنیا پرزیدنت ویلسن PRESIDENT WILSON در ژنو سوئیس است. رویال پنت هوس سوئیت royal) penthouse suite) این هتل تقریبا شبی 65000 دلار برای مشتریان آب می خورد.این سوئیت شامل 4 اتاق خواب،12 حمام مرمری،اتاق بیلیارد،تیم امنیتی شخصی،آسانسور شخصی، پنجره های ضد گلوله،سرویس لیموزین و از همه مهم تر بالکنی با نمای دریاچه ژنو و کوه های آلپ سوئیس است و البته مشتریان این هتل نیز اشخاصی خاص نظیر بیل گیتس هستند.

 

 هتل لوکس چیست؟
اگرچه واژه لوکس به بسیاری از هتل ها داده می شود اما واقعا تعداد هتل هایی که به معنی واقعی لوکس هستند زیاد نیست.همان طور که در قسمت رتبه بندی هتل ها اشاره شد به طور کل و به خصوص براساس سیستم رتبه بندی آلمان به هتل های پنج ستاره هتل لوکس luxury نیز گفته می شود.اما برخی از هتل ها امکانات و خدماتی فراتر از معیارهای یک هتل پنج ستاره ارائه می دهند که به معنی واقعی کلمه لوکس را تجسم می کنند.اگرچه هیچ استاندارد جهانی که یک هتل را در رده لوکس(به غیر از معیارهای هتل های پنج ستاره) قرار دهد وجود ندارد اما براساس نظر برخی از سازمان های هتل داری هتل های لوکس باید یک سری از خصوصیات ویژه را داشته باشند.برخی از این خصوصیات عبارت اند از:

 • سیستم رزرو آسان و کمک به مشتریان برای رزرو هرچه راحت تر اتاق
 • ورود اولیه check-in و خروج نهایی check-out سریع و آسان بدون معطلی و عدم ایستادن در نوبت ورود
 • دریافت اتاق مورد نظر هم از نظر نوع و هم از نظر محل اتاق (هتل های لوکس اتاق های مخصوص حیوانات خانگی ،افراد با ناتوانی جسمی و افراد سیگاری را نیز دارند.)
 • اتاق هایی با خصوصیات ویژه شامل طراحی زیبا و یکدست،نقاشی های دیواری یا عکس،تخت خواب ساخته شده از مواد درجه یک،ملافه ساخته شده با مواد طبیعی،انواع بالش های طبی(منوی بالش)،پنجره های قابل باز شدن،پرده های زیبا با قابلیت جلوگیری از نفوذ نور خورشید،کمد و میز آرایش با فضای زیاد،میز و صندلی مطالعه،تلویزیون بزرگ و متناسب با اندازه اتاق،گاو صندوق،دستگاه قهوه ساز،آینه قدی،سیستم گرمایشی و سرمایشی،ساعت قابل تنظیم و سرویس داخل اتاق 24 ساعته.
 • سرویس بهداشتی و حمام با خصوصیات ویژه شامل طراحی زیبا با سنگ های درجه یک،سیستم تهویه هوا،توالت جدا از حمام،میز با محل کافی برای قرار دادن وسایل همراه با کشو،سنگ های تمیز و بدون لک،فشار آب کافی،آب گرم و سرد،لوازم آرایشی و بهداشتی درجه یک،میز آرایش با نور مناسب،انواع حوله دست و صورت و حمام به تعداد کافی،جا لباسی به تعداد کافی با ارتفاع مناسب و البته وان با فضای بزرگ.
 • سرویس خوش آمد گویی و حمل بار ویژه
 • مسئول نظافت و پارک کردن خودروی شخصی مشتریان
 • سکوت و آسایش بسیار بالا و دیوارهای ضد صدا
 • آرایشگاه
 • انواع مختلف رستوران ها با غذاهای بین المللی
 • امکانات تفریحی نظیر استخر،گلف،تنیس،باشگاه بدن سازی،ماساژ،سونا و اسپا
 • سرویس نگهداری کودک
 • ارائه رایگان آب آشامیدنی بطری،قهوه،اینترنت وایرلس و تلفن های محلی
 • سرویس لیموزین و هلیکوپتر

شاید این ها دلایلی باشند که به برخی از هتل ها هفت ستاره گفته می شود در حالی که عملا هیچ هتل هفت ستاره ای در دنیا وجود ندارد!


هتل هفت ستاره!
در سال های اخیر تعدادی از هتل ها به نام هتل هفت ستاره معرفی شده اند و آن قدر در صنعت گردشگری سروصدا کرده اند که واژه هفت ستاره جای خود را در میان مردم باز کرده است.هرچند حقیقت امر این است که هیچ هتل هفت ستاره ای در دنیا وجود ندارد چرا که اصلا چنین معیار رتبه بندی وجود ندارد.تمامی سازمان های معتبر که از معیار ستاره ای برای رتبه بندی هتل ها استفاده می کنند فقط سیستم پنج ستاره ای را اعمال می کنند.اولین هتلی که لقب هفت ستاره را به خود گرفت هتل برج العرب دبی بود که به عنوان اولین هتل هفت ستاره دنیا شناخته می شود.هرچند مدیران این هتل اظهار کرده اند که این اسم توسط یک روزنامه نگار انگلیسی به این هتل داده شده است و آن ها نه این عنوان را رسمی می دانند و نه آن را در تبلیغات خود استفاده می کنند.هرچند با امکانات و خدمات فوق العاده ای که هتل هایی نظیر برج العرب به مشتریان خود ارائه می کنند ممکن است در آینده ای نه چندان دور رتبه هفت ستاره نیز در صنعت هتل داری رسمی شود.

 
 
5 1 1 1 1 1
عضویت در خبرنامه پیامکی
web tracker