ساعات کاری در کشور آلمان🇩🇪

طبق یک سری اصلاحات اداری در دولت فدرال آلمان‌‌، تعیین ساعات کسب و کار به هر ایالت واگذار شده‌ است، بنابراین در هر ایالت ممکن است متفاوت باشد. بعضی ایالت‌ها همانند برلین، هامبورگ و شلسویگ-هولشتاین از دوشنبه تا جمعه دارای محدودیت ساعات کسب و کار نیستند.. (البته در این مناطق غیر از فروشگاه‌های واقع در پمپ‌بنزین‌ها به ندرت می‌توان فروشگاهی یافت که در تمام ساعات شبانه‌روز فعالیت کند). در روزهای یکشنبه و تعطیلات رسمی همه‌ی فروشگاه‌ها حتی داروخانه‌ها تعطیل هستند. اگرچه تعداد محدودی داروخانه‌ی کشیک فعالیت شبانه‌روزی دارند و آدرس این داروخانه‌ها روی اعلامیه‌ای در تمام داروخانه‌ها دیده می‌شود.


بر طبق یک قانون کلی ساعات کاری به این صورت هستند:
سوپرمارکت‌های کوچک زنجیره‌ای: ۰۸:۰۰ تا ۲۱:۰۰ با یک ساعات کمتر یا بیشتر
سوپرمارکت‌های بزرگ زنجیره‌ای: ۰۸:۰۰ تا ۲۲:۰۰
پاساژها و مراکز خرید در مراکز ایالت‌ها و شهرهای بزرگ: ۰۸:۰۰ تا ۲۰:۰۰
مراکز خرید در شهرهای کوچک: ۱۰:۰۰ تا ۱۹:۰۰
فروشگاه‌های کوچک: ۱۰:۰۰ تا ۱۸:۰۰
فروشگاه‌های شب‌کار که Späti نامیده می‌شوند: ۲۰:۰۰ تا ۰۲:۰۰. در شهرهای بزرگ‌تر بعضی از این فروشگاه‌ها بطور ۲۴ ساعته فعالند.
پمپ‌بنزین‌ها نیز بطور ۲۴ ساعته فعالند
رستوران‌ها: ۱۱:۳۰ تا ۲۳:۳۰. بعضی از رستوران‌ها ممکن است در ساعات عصر بسته باشند.
میکده‌ها: ۱۸:۰۰ تا ۰۲:۰۰. بعضی از میکده‌ها تا نیمه‌شب و برخی نیز تا ساعات ۴ بامداد فعال هستند.

در بسیاری از شهرهای آلمان فروشگاه‌هایی به نام Späti وجود دارند که ساعات کار طولانی‌تری دارند. این فروشگاه‌ها عملکردی شبیه به بقالی‌ دارند با این تفاوت که در برخی نقاط در تمام ساعات نیمه‌شب تا صبح فعالند. در این فروشگاه‌ها سیگار، مشروبات الکلی و موادغذایی یافت می‌شود. این فروشگاه‌ها گاهاً کیوسک نیز نامیده می‌شوند. اگر در ساعات نیمه‌شب به موادغذایی احتیاج پیدا کردید می‌توانید به پمپ‌بنزین‌ها نیز سر بزنید. البته قیمت اجناس در فروشگاه‌های پمپ‌بنزین‌ها بطور محسوسی گران‌تر است. توجه: قانون ساعات کسب و کار در ایالت بایرن با سایر نقاط آلمان متفاوت است. کسب‌ و کار قبل از ۰۶:۰۰ و بعد از ۲۰:۰۰ غیرقانونی است. البته استثناهایی مانند داروخانه‌ها در این ایالت نیز صدق می‌کنند. در صورتی که در ساعات دیروقت وارد شهرهای این ایالت می‌شوید، این مورد را در نظر داشته باشید.